background

Vår personal

Personalen på Optalmica


Läkare / Ögonkirurger

Dr Jan Söderberg - Västerås

Dr Jan Söderberg

Ögonspecialistutbildning vid Akademiska sjukhuset i Uppsala samt i Norge.

Huvudsaklig inriktning på glaukom(grönstarr) samt opererat glaukom både med den
traditionella metoden och med så kallade MIGS.


Dr Nikos Merkoudis - Eskilstuna och Västerås

Dr Nikos Merkoudis

Dr Nikos Merkoudis arbetar som ögonkirurg sedan 2003 och utför operationer i
ögats främre och bakre del såsom gråstarrskirurgi och näthinneoperationer.

Nikos är överläkare, utbildad på ögonkliniken vid Akademiska sjukhuset med särskilt inriktning mot gråstarrskirurgi, synfelsbehandlingar och näthinnesjukdomar. Han har flera tusen operationer bakom sig och är en av de ledande kirurgerna i landet på just linsoperationer.

Dr Nikos Merkoudis har publicerat vetenskapliga artiklar i internationella tidskrifter om bl. a behandling av inflammation efter gråstarrsoperation. Han är medlem i European Board of Ophthalmology samt konsultläkare inom läkemedelsbranschen.

Nikos är medicinskt ansvarig och grundare av Optalmica Ögonkliniker.

Kontakt: nikos@optalmica.se


Dr Kozar Tawfique - Eskilstuna och Västerås

Dr Kozar

Dr Kozar Tawfique har arbetat som ögonkirurg sedan 2010 med specialintresse för gråstarrskirurgi,synfelsbehandling, ögonlocksplastik och rekonstruktiv ögonlockskirurgi.

Kozar är överläkare, han tog sin läkarexamen vid Medicinsk Fakultet vid Lunds Universitet 2005. Specialistutbildning inom ögonsjukdomar vid Sörmland Ögonsjukhus, Örebros Universitetssjukhus samt Linköpings Universitetssjukhus 2013, och genomgick då godkänd Nationella Svensk Examen inom ögonsjukdomar. Han har jobbat sedan dess som överläkare med ledningsansvar för gråstarrskirurgi och ögonlocksplastik.

Dr Kozar Tawfique har publicerad vetenskapliga artikel i internationella tidskrifter om behandling av högt ögontryck hos glaukompatienter med laser benämnd Selective Laser trabekuloplastik (SLT).


Dr Patricia Lövqvist - Eskilstuna och Västerås

Dr-Patricia

Ögonspecialist

Patricia är överläkare och har de senaste åren sysslat med kataraktkirurgi och synfelsbehandlingar.

Hon tog läkarexamen från Hälsouniversitetet i Linköping och har jobbat med ögonsjukdomar sedan 2000. Hon är utbildad på Centrallasarettet i Västerås med inriktning på ögonkirurgi, främst gråstarr- och glaukomkirurgi.


Dr Georgios Gkonos - Eskilstuna

Dr Georgios

Ögonspecialist

Dr Gkonos arbetar inom ögonsjukdomar sedan 2008 och är inriktad inom allmän oftalmologi, glaukom och gråstarrskirurgi. Han har fått sin specialistutbildning vid Universitetssjukhuset i Aten (Grekland).

Georgios är överläkare och har jobbat på Sörmlands Ögonklinik som ansvarig för glaukom-sektorn samt utfört gråstarrskirurgi.


Personal


Malin Westerberg

VD
Kontakt: malin@optalmica.se
Telefonnr: 072 016 61 06


Åsa Åderman

Verksamhetschef Eskilstuna/Enköping
Kontakt: asa@optalmica.se
Telefonnr: 0701803111


Wiveka Broberg

Operationssjuksköterksa
Klink: Eskilstuna
Kontakt: wiveka@optalmica.se


Therese Lundberg

Undersköterska
Klink: Eskilstuna
Kontakt: therese@optalmica.se


Veronica Åkerman

Undersköterska
Klink: Eskilstuna
Kontakt: veronica@optalmica.se


Emeli Lindberg

Receptionist
Klink: Västerås
Kontakt: emeli@optalmica.se


Isabell Karlsson

Receptionist/Telefon
Klink: Eskilstuna & Västerås
Kontakt: isabell@optalmica.se


Anette Norell

Optikerassistent
Klink: Enköping
Kontakt: anette@optalmica.se


Alexandra Mattsson

Optikerassistent
Klink: Eskilstuna
Kontakt: alexandra@optalmica.se


Maja Kallinki

Optiker
Klink: Västerås
Kontakt: maja@optalmica.se


Marielle Jansson

Undersköterska
Klink: Västerås
Kontakt: marielle@optalmica.se


Jessica Axelsson

Verksamhetschef Västerås
Klink: Västerås
Kontakt: jessica@optalmica.se


Amila Kunjundzic

Medicinsk Sekreterare
Klink: Eskilstuna och Västerås
Kontakt: amila@optalmica.se

Kontaktformulär

Fyll i dina kontaktuppgifter och välj klinik, tryck sen på skicka.

Vad händer sen?

När din förfrågan har kommit in till oss tar vi kontakt med dig på telefon för att diskutera eventuella frågor samt boka en tid för besök.

Vi behandlar dina uppgifter med säkerhet och delar inte med någon tredjepart.